The Progressive Publishing Company
Our 100th Year Serving Clearfield, Curwensville, Philipsburg, and Moshannon Valley, PA

The Progress Home >> Thursday, January 31, 2013 - Area Sports Results and Schedule

Departments
  News Department
  Sports Department
  Classified Advertising
  Legal Advertising
  Display (Retail) Advertising
  Circulation Department

Death Notices

Forms and Submissions
  Submission Forms

More than just news...
  Current Classified Ads
  Looking for information?
  Supplies For Sale

Site Tools

Other Links
  News Related Links
  Business Related Links


Search Site







The Progress - Advertise  - 814-765-5581

Johnson Motors - 877-816-0659
Area Sports Results and Schedule
Thursday, January 31, 2013
Area Results

Wednesday
Boys Basketball
Bald Eagle Area 68, Clearfield 26
Curwensville 55, Harmony 37
Philipsburg-Osceola 44, Bellefonte 40
Ridgway 63, Kane 43
Brockway 47, Sheffield 41
Penns Valley 44, Central 36
Tyrone 70, Huntingdon 53
Bellwood-Antis 65, Juniata Valley 49
Girls Basketball
Glendale 40, Moshannon Valley 33
United 61, Purchase Line 28
Johnsonburg 33, DuBois Central Catholic 28
Kane 69, Ridgway 15
Brockway 47, Sheffield 34
Bald Eagle Area 54, Central 50
Blairsville 77, Northern Cambria 22
Homer-Center 48, Saltsburg 40
Ligonier Valley 56, Marion Center 47
Wrestling
District 6 Team Duals Class AA First Round
Cambria Heights 39, Moshannon Valley 38
Blairsville 55, Ligonier Valley 21
Quarterfinals
West Branch 48, Cambria Heights 22
Mount Union 43, Blairsville 29

Area Schedule

Thursday
Boys Basketball
West Branch at Glendale, 7:30 p.m.
Blairsville at Purchase Line, 8 p.m.
Girls Basketball
Huntingdon at Clearfield, 7:30 p.m.
Harmony at West Branch, 7:30 p.m.
Philipsburg-Osceola at Penns Valley, 7:30 p.m.
Wrestling
Clearfield at Tyrone, 7 p.m.
Moshannon Valley at Curwensville, 7 p.m.
Glendale at Bellwood-Antis, 7 p.m.
Philipsburg-Osceola at Huntingdon, 7 p.m.

Friday
Boys Basketball
Clearfield Alliance Christian School at Great Commission, 7 p.m.
Bellefonte at Clearfield, 7:30 p.m.
Curwensville at Brookville, 7:30 p.m.
Brockway at Harmony, 7:30 p.m. (varsity only)
Moshannon Valley at Mount Union, 7:30 p.m.
Philipsburg-Osceola at Bald Eagle Area, 7:30 p.m.
Girls Basketball
Clearfield Alliance Christian School at Great Commission, 5:30 p.m.
Brockway at Harmony, 6 p.m. (varsity only)
Clearfield at Bellefonte, 7:30 p.m.
Johnsonburg at Curwensville, 7:30 p.m.
Glendale at West Branch, 7:30 p.m.
Mount Union at Moshannon Valley, 7:30 p.m.
Bald Eagle Area at Philipsburg-Osceola, 7:30 p.m.
Purchase Line at Blairsville, 7:30 p.m.

Saturday

Boys Basketball
DuBois Central Catholic at Curwensville, 2:30 p.m.
Girls Basketball
Glendale at Juniata Valley, 3 p.m.
Curwensville at DuBois Central Catholic, 5:30 p.m.
Wrestling
Glendale at Bucktail Tournament, 9 a.m.
District 9 Team Duals (All matches at DuBois)
Class AAA Semifinals
(1) DuBois bye
(3) St. Marys vs. (2) Clearfield, 12:30 p.m.
Championship
DuBois vs. St. Marys/Clearfield winner, 3:30 p.m.
Class AA Semifinals
(4) Port Allegany vs. (1) Redbank Valley, 11 a.m.
(3) Smethport vs. (2) Brookville, 11 a.m.
Championship
Port Allegany/Redbank Valley winner vs. Smethport/Brookville winner, 2 p.m.
Consolation Finals
Port Allegany/Redbank Valley loser vs. Smethport/Brookville loser, 2 p.m.
Match for true second, 3:30 p.m., if needed
District 6 Team Duals (All matches at Tyrone)
Class AAA Semifinals
Central Mountain vs. Bald Eagle Area, 5 p.m.
Bellefonte vs. Mifflin County, 5 p.m.
Championship
Semifinal winners, 7 p.m.
Class AA Semifinals
West Branch vs. Penns Valley, 10 a.m.
Mount Union vs. Huntingdon, 10 a.m.
Championship
Semifinal winners, noon
Consolation Finals
Semifinals losers, noon
C. Classic Dodge - Chrysler - Jeep - 814-765-2500 or 1-888-765-5636